Bakkle up! Sound clash v Crossu 28.3. 2006

Tak jsme zase klešovali, potřetí v životě…. a jako obvykle jsme prohráli 😉

Klub Cross mám rád, moc se mi líbí jak to tam vypadá a jak se Lorenzo a spol. o klub starají. Kdyby tam byl i větší prostor na koncerty, tak to všichni abatoni, roxy a jim podobní můžou rovnou zabalit. Trochu mě mrzí, že tam nehrajem častěji, ale na druhou stranu u Naftaře jsme taky rádi.Do klubu jsme pro sichr dorazili už asi ve čtvrt na osm. Pořadatelé, jak už jsme si zvykli, vůbec nečetli naše technické podmínky, takže jsme začali řešit obvyklé problémy typu stoly (nakonec to spravily 2 klasický bufeťáky 🙂 a zapojení do PA (což jsme vyřešili tím, že jsme si nedávno zakoupili vlastní DI Box, takže už nás nemůže nic zaskočit — teda snad). Podium neni vůbec zatlumené, takže mikrofony poměrně často houkaj, ale to se taky podařilo více méně vychytat.

Menší problém nastal, když Norbert (DJ Amato) v podvečer zavolal, že mu vykradli v Buštěhradě auto a jak trhali rádio, tak mu zlikvidovali celou elektriku a jeho báječný drakstr vůbec nejezdil. Nakonec to ale stihnul, dorazil asi ve 20:50. A taky Vincent si myslel, že začátek je ve až ve 22 hodin, takže dorazil až když jsme už byli v půlce prvního kola.

Taky bylo docela pěkný, že chvíli před začátkem jsme se dozvěděli, že za hraní nic nedostanem (Hroutil trefně poznamenal, že profík by to zabalil a jel domu, ale my jsme se přišli bavit, takže zůstaneme 😉 Nakonec jsme dostali aspoň cesťák pro Norberta, takže se na kluky nezlobíme.

Moc se mi líbilo, jak se organizátoři před začátkem neustále ujišťovali, jestli rozumíme pravidlům a jestli je všechno OK. Pak to začalo a minimálně v prvním kole hráli Bingi o 3 – 4 minuty dýl (dle času na mém mobilu), což je ovšem detail, který nás nemohl rozhodit. Pro objektivní pohled přiznávám, že pak už jsem náš ani soupeřův čas nesledoval a nechal jsem to na rozhodčích.

Co hráli v prvním kole Bingi Dem jsem moc nevnímal, protože mi to nepřišlo moc zajímavý, akorát si pamatuju, že tam taky, mimo jiné, zaznělo Ring Di Alarm, což v okamžiku, kdy jsme ještě nezahráli ani notu bylo docela ftipný (asi to měli připravený z domova :-P).

Začali jsme hrát jako druzí, což je i není výhoda, a to kvůli dvěma věcem. Výhodou je, že můžeme eventuelně reagovat na to co hrál soupeř před náma. Nevýhodou naopak, že soupeř vypálí ty největší hity a pak by působilo poněkud divně je po něm opakovat. Tady si dovolím konstatovat, že v tomto clashi to byly pouze 2 pecky, který Bingi zahráli dřív, což se dalo přežít.

Na clash jsme se nijak zvlášť nepřipravovali, akorát jsme se s Vincentem dohodli, že dáme v prvním kole příležitost našim mladším kolegům, aby si užili klešovský atmosféry. Kluci hráli docela v pohodě, možná se dali příliš ovlivnit záznamy minulých kol a rozjeli to pomalu v roots reggae. Možná měli zachovat Swamp Safari tvář a dát tam víc dancehallu, ale po slabém výkonu Bingi v prvním kole to bylo celkem jedno.

Hiphopové druhé kolo mě přesvědčilo o hudební bezradnosti Bingi Dem a taky jsem tam zaznamenal toho podivnýho rapera Turka, jehož přítomnost (výkon hodnotit nebudu) mě připadala jaksi redundantní. Pokud někdo z vás zažil nějaký „správný“ clash, alespoň v Německu, když už ne na Jamajce, tak ví, že tam jde především o hudbu a tracky se mění po 60 – 90 vteřinách a hodnotí se originalita songů a selekce, na DJe (MC je v reggae někdo úplně jiný) tam mnohdy nezbývá žádný prostor.

Druhé kolo Swamp Safari jsem měl na triku já a začal jsem jaksi symbolicky peckou Jah Know Best od Sizzly, pak už si to moc nepamatuju (kdyžtak to dám dokupy podle nahrávky) a končil jsem Cure riddimem. Mým cílem bylo vybrat zajímavý hitovky, zkombinovat roots a dancehall a taky ukázat, že i na cdéčkách lze mít techniku mixování. jak jsem byl rozjetej, tak jsem si nějak pomíchal na tom bufetovym stole desky, takže jsem nezahrál mou oblíbenou pecku Release od Seeed, kterou jsem chtěl set zakončit. Nicméně musím konstatovat, že jsem byl se svým výstupem vnitřně spokojen, mixy se povedly a výběr taky nebyl úplně marnej 😉

3. a 4. kolo Bingi si nějak vůbec nevybavuju, někde tam zazněl Sean Paul zmixnutej do roots, to byla asi jediná věc z jejich hraní, která mě zaujala (ale mám pocit, že už jsem to někde slyšel dřív) u nás to měl na starosti Vincent. Což byla naše strategie – Hopi, Hroutil a Amato dohromady 20 minut, já a Vincent po patnácti. Myslim, že Vincent předvedl velice pěknou show, akorát ho trochu rozhodilo, že když začal ve 4. kole hrát, tak to nešlo do lidí a když pak chtěl, zcela právem, aby rozhodčí začali počítat čas znova, tak chvilku trvalo, než ho pochopili.

Dub fi dub: Měli jsme připravený 3 dubplaty (za což pánům Cocomanovi a Toustovi patří náš velký dík) a ty 4 kousky byly pocitovky řešený na místě. Tady jsem docela dojel na mou „přípravu“, protože jsem vytáhnul z kufru krabičku a cdéčko v ní nebylo. Bobo to ale v pohodě vykryl. Co se týka Bingi, vytáhli tam nějakou nahrávku, ze který si pamatuju, že nás asi stokrát poslali do prdele, nebudu tu moralizovat o jisté úrovni lidské slušnosti, ale potěšilo mě, že jsme pro ně tak důležití, že museli kvůli nám věnovat spoustu času a úsilí aby to vytvořili (a ať si zkusej říct, že to není pravda :-)))))))))) Turka pominu a Táňa tam něco zpívala a i když se snažím o objektivní hodnocení, nijak mě to nezaujalo.

Jsou okamžiky na který se opravdu nedá zapomenout a tím pro mě byl Erikův protaženej ksicht při našem posledním tracku a upřimně je mi jedno, že jsme oficiálně prohráli, protože Bingi Dem sami musej vědět, že jsme tentokrát prostě byli lepší my.

Co se týká hlasování publika, jak jsem si všimnul, „naši“ lidi křičeli zezadu a Bingi lidi stáli pod pódiem, což pravděpodobně ovlivnilo i verdikt rozhodčích, kteří při vyhlašování vítězů působili opravdu zmateně a mám pocit, že mnozí lidé vůbec nepochopili tu jejich výzvu o rozdělení na půlky. Na tomhle by měli pro příště chlapci trochu zapracovat. Ještě co se týká publika, bez jakýkoli hořkosti konstatuju, že Bingi tam měli svoji klaku (nakonec ty obličeje dobře znám) pikatní bylo, že některým z nich nebylo blbý bejt chvíli na podiu a pak zase chvíli v publiku. My jsme nikoho speciálně nezvali, částečně proto, že jsem to nestíhal (takže speciálne pro Táňu: ani žádný newsletter ani žádný rádio btw tam v pátek vysílal Jirka Charypar), především taky proto, že si nepotřebujeme takovýmhle způsobem nic dokazovat. O to větší maj můj respekt lidi, kteří hlasovali pro nás, aniž bychom jim za to cokoli dávali či slibovali. Díky vám!!!!
Přečet sem si na chatu Bakkle up. že nás mohlo přijít podpořit víc lidí. To určitě mohlo, ale my v Crossu příliš nehrajeme (tohle bylo, myslím, po čtvrtý za celou dobu existence klubu) a „naši“ lidi jsou zvyklý chodit na nás jinam a clashe tady (myslím v ČR) nemají ani tradici ani takovou váhu, že by je to mělo vyhecovat. Možná by bylo zajímavý jak by dopadlo hlasování, kdybychom hráli někde na „neutrální“ půdě.

A ještě k, podle mě, uměle vyvolávanejm sporům jestli vinyl nebo CD. Reggae hudbou se zabývám od roku 1981. Víc než asfaltovejch desek jsem měl v tý době kazet, protože desky se tu prostě nedaly sehnat. Později jsem získal nějaký zdroje a asi půl metru vinylů vlastním dodnes a některý jsou i dost raritní. V roce 1988 nastoupily cédéčka a já se na ně, jako správnej „hifista“, vrhnul. Asfalty šly do háje a v první polovině 90. let už na ně nikdo nehrál a vlastně už neměly ani žádnou cenu. Vydavatelství postupně končila s jejich lisováním. Já jsem většinu svých vinylů prodal za symbolickou cenu (kterou mi po 10 letech i zaplatil 😀 Buggymu z Karavany, hlavně proto, aby mohl tam u nich na východě šířit pozitivní vibrace. taky jsem začal vysílat v rádiu a tam to bylo s vinylem složitý a taky to praskání, který třeba na párty nikomu nevadí v éteru zní podivně. Takže jsem se vrhnul na cédéčka a na asfalty už asi nikdy hrát nebudu. Kdo pamatuje naše párty v New D Clubu, tak by mi moh dosvědčit, že jsem je taky kdysi pouštěl. Najde se někdo? Vinyly vstaly z mrtvých někdy v roce 1995 a to díky masivní vlně house music a to i z toho důvodu, že na vinylu, na kterým 1 vteřina měří 20 – 30 centimetrů se mnohem jednodušeji mixuje než z cédéček, kde se člověk musí spolehnout pouze na svoje uši a rychlý prsty. Takže chápu, že pokud někdo začal hrát až po roce 1995, stal se příznivcem klasickejch gramců. A kupodivu v dnešní době, pokud máte prachy, mnohem jednodušeji seženete jamajský asfaltový sedmipalce, než to samý na CD – někdy je to dost velká fuška 😉 Jinak si myslim, že jde hlavně o hudbu a lidem, kteří si přijdou do klubu zapařit je srdečně jedno z čeho se to pouští. Pokud někdo hraje blbě, nezachrání ho ani fonograf Tomáše Alvy Edisona.

A teď ještě reakce na některé příspěvky v g-booku Bakkle up!

olmajty-gaston — dík za podporu !!!!
člověka to potěší, co bych kecal, že ne B-)

Kryshpeen
 — 2006-03-29 17:45:49 — na to jsem už částečně odpověděl v textu nahoře, btw už někdy přišlo jenom na tebe jako jediný bod programu 650 lidí? Nám (i jenom mě samotnýmu) se to stalo rozhodně „několikrát“ ze slušnosti nechci napsat mockrát 😉

Monika — 2006-03-29 19:27:25 — a nebyla to snad pravda? z cca 40 přítomnejch bylo tenkrát cca 30 lidí od Bingi a z toho ještě valnou část tvořili jejich spřátelený selektoři, nebo si snad nevzpomínáš?

mAD_tONGAN — 2006-03-29 21:44:24 kdyby si před tím, než něco napíšeš alespoň koutkem oka, kouknul na seznam akcí na www.swampsafari.org tak bys takovýhle cancy nemoh nikdy vypustit z klávesnice 😉

Scree — 2006-03-29 22:20:38 na téma cdéčka jsem odpověděl nahoře, a jestli je egoistickej žvást, že dávám příležitost mladším kolegům, tak ty seš podle mě inteligent. A, pro někoho možná bohužel, desky pouštíme s Vincentem od roku 1990, s tim nic nenaděláš 😉

Boris — 2006-03-29 23:05:42 — eště že rozlišuješ mezi náma a fanouškama 😉

Sidney Slang — 2006-03-30 13:13:07 — Big Up!

princcess T — 2006-03-30 14:07:31
ad odstavec 1 — někdo holt technologie ovládá, jiný ne,
ad odstavec 2 — i kapely se občas vyvíjejí a byla by blbost neměnit názor,
ad odstavec 3 — možná by se dalo polemizovat o tom prvním clashi (pro tvoji informaci, Futurum nikdy nebylo naší domovskou scénou), ale v těch dvou ostatních se rozhodně necítím jako poražený — o důležitosti místa konání píšu již výše,

ad odstavec 4 — ano, PR jsem asi podcenil, ale jak jsem taky už psal, tohle nebyla pro mě akce životního významu btw rádio, neni problém, udělej si taky svůj pořad (teď zrovna vznikaj nějaký nový stanice) nebo si myslíš, že příležitost na R1 mi někdo daroval z protekce?

marty — 2006-03-30 16:56:32 — Respect!!
ostatní nechávám bez komentáře

Ještě jednou dík všem organizátorům za sqělou akci, Swamp Safari Crew za spolupráci a lidem v publiku (teda jedný jejich části) za podporu

Jah Bless You!!!

1 Love

DJ Kaya

. . .


Komentáře

jo (cernoch – MailWWW) Vloženo 10.04.2006, 18:09:19
Tohle je poradnej netclash.

Pro Táňu (Kaya – MailWWW) Vloženo 08.04.2006, 06:05:13
tak jsem si konečně poslech ten tvuj povedenej textík a pouze dodávám: Sorry, děvče, já nejsem myš, já sem LEV 😛 btw. víš kdo se taky narodil 23.7.???

(Kaya – MailWWW) Vloženo 07.04.2006, 19:39:25
aha a v radiu byl tehdá tvuj duch 😉

(Kaya – MailWWW) Vloženo 07.04.2006, 09:08:52
… a ani si tam nevystupovala

Ad Irie beach (Princess T – MailWWW) Vloženo 06.04.2006, 16:23:35
Milý Kájo, jsi skutečně k smíchu… Já jsem Irie Beach nepořádala – ani omylem… :o)
Pác a pusu!

odpovedi (Kaya – MailWWW) Vloženo 05.04.2006, 20:14:08
budu to brat odshora:
* to Paya: ano hraje (na bakkle up ne, protoze to bylo zakazany), ale:
bud jsou to dubplaty nebo promo CDecka primo od interpretu nebo zakonem povolene zalohovaci kopie
* ad mala technicka Princess T
koukni do seznamu nasich odehranych akci
* ad SAFARI JE OUT!
je hezke ze si ze seznamu vynechala me, za kolegy se tu vyjadrovat nebudu, jsou svepravni a urcite tak ucini sami.
Jak jsem taky uz psal oficialni vysledek me nijak nezere, ale to neustale zduraznovani, ze lzu ve me vyvolava urcite pochybnosti….
* jsem rad, ze aspon nekdo tady rozumi zvuku 😉 a ukaz mi, prosim, kde jsem psal, ze Vincent zpiva ciste?
* nemam duvod nekoho nekam nahanet jen proto, aby rvalo vic lidi, to je radsi nahanim na pohodovy akce bez komplexu
* kdo si jak kupuje kredit je mi opravdu fuk a vzyvat undergroud 17 let po revoluci je trochu out btw a treba Swamp by si zaradila kam? Ja jenom, ze tam jsme taky hrali asi 5 let.
* Tvymu textu jsem tam vubec nerozumnel, takze asi proto jsem nereagoval, a krome toho je mi to celkem putna.
* btw to by me zajimalo, kdo by byl vas nepritel, kdybych tady ja nebyl 😀
Jo, ted jsem si vzpomel na nase prvni setkani. V roce 2000 me nejaky mlady lidi poprosili o pomoc s propagaci festivalu Irie Beach. Ja, aniz bych je znal, jsem pomahal co to slo, protoze reggae mam rad a na oplatku jsem si tam chtel taky zahrat. Vsichni me ujistovali, ze to neni problem az asi tak tyden pred akci, kdyz jsem chtel znat detaily mi najednou prestali brat telefony a pak mi nekdo oznamil, ze v lineupu uz na me nezbylo misto. Humorny bylo, ze pak v DJ stanu hrali celou dobu jenom asi 2 lidi. Co si pamatuju, tak ta akce se moc nevyvedla a organizatori se pak rozdelili na 2 celkem znepratelene party a cele jsem to asi zavinil ja… 😉 takze sorry

vypalene cd (paya – MailWWW) Vloženo 03.04.2006, 14:51:23
Vy hraje vypalene cd? to je kradez Kayo Muzes se k tomu vyjadrit? Paya Coltcha United

a ještě malá technická… (Princess T – MailWWW) Vloženo 31.03.2006, 13:25:18
Milý Kájo,
ve svém příspěvku píšeš na adresu Kryšpína z Prosoundsystému (který imho udělal pro reggae scénu asi tak desetkrát víc než ty… a na jeho akcích v divadelním baru v Akropoli se prostřídalo několik možná už desítek tisíc lidí)toto:
„…na to jsem už částečně odpověděl v textu nahoře, btw už někdy přišlo jenom na tebe jako jediný bod programu 650 lidí? Nám (i jenom mě samotnýmu) se to stalo rozhodně „několikrát“ ze slušnosti nechci napsat mockrát ;-)…“
Toto je velmi odvážné, proto by bylo vhodné toto své bombastické tvrzení opřít o nějaká konkrétní fakta.
Takže, prosím, tak velké akce si určitě pamatuješ, určitě víš, do kterého klubu přišlo na dýdžeje Káju respektive na Swamp Safari 650 lidí a víc… Jinak si budu muset začít myslet, že se nám tady snažíš vytahovat a opíjet nezletilé olmajty_gastony, ijáčky, cocomany a další děti, co si to nemůžou pamatovat, rohlíkem namočeným v prázdných kecech.
:o))
Zdraví,
Princess T

SAFARI JE OUT! (Princess T – MailWWW) Vloženo 31.03.2006, 12:53:00
Drahý dýdžeji Kájo,
psát o tom, že ovládáš technologie v souvislosti s tím, že umíš vypálit cédé popřípadě zkopírovat jeho obal na barevné kopírce, je malilinko nadnesené.
A teď se, prosím, nesnaž své fanoušky přesvědčit o tom, že tomu tak není, protože jsem několikrát na vlastní oči viděla, z čeho hraje Martina, Vincent a někteří další členové tvé „kru“…
Co se týče neustále se opakujících obvinění, že jsme sezvali svoji „klaku“, případně je uplatili (jointama asi, nebo čím?): Kájo, LŽEŠ.
K tomu, jak hraješ, jaký má swamp safari zvuk, že vincent nezazpívá jediný tón čistě, snad ani nemá cenu nic dodávat…
Pořad na Rádiu? Kájo, nepotřebuji mít pořad v Rádiu. Já srovnávala tvé PR možnosti a PR možnosti Binghi dem. Skutečnost je taková, že i PŘESTO, že máš pořad v rádiu, jsi nedokázal vyhrát jediný clash, což se teď – ne příliš šťastně a povedeně – snažíš schovat za to, že obviňuješ binghi dem z rozesílání esemesek…
Kájo, Erik si už několik měsíců nekupuje kredit, protože razí teorii „kdo mi chce zavolat, zavolá…“, myslím, že dost podobně je na tom Potápník, Ali a tak…
Já jsem rovněž příliš zaneprázdněná než abych zvala lidi, kteří přijdou tak jako tak, protože stačí, že je na plakátu Babylonrocker nebo Bingi dem a přijdou.
JENŽE TOTO, KÁJO, JE POVĚST, KTEROU JSME ZÍSKALI DOBRÝMI AKCEMI V UNDERGROUNDOVÝCH KLUBECH, nikoli u buldoků, naftařů a v podobně trapných podnicích pro masírky a vysloužilé veksláky.
Jestliže si potřebuješ honit své obrovité XXXXXXL tričko na mé osobě popřípadě na Bingi dem, prosím, Kájo… ALe krále dancehallu to z tebe stejně neudělá. Na moji clashovku si ani nepíp, tak prosím, repete:

Před pořádným bojem
vždycky uhýbáš
za „JÁ jsem dýdžej Kája“
rád se ukrýváš
prý
všechny nás máš rád
jo, to my taky,
to víš,
i kočka ráda má
vykrmenou myš…

A ty jsi parááááádně vykrmená myš, Kájo :o)