Clash: Pro Soundsystem VS Swamp Safari Sound

17. 2. 2005 Klub Cross, Praha – tohle sem náhodou našel na netu, sice mám na věc jinej názor, ale proč bych to sem nedal. Na vysvětlenou snad jen, že těžko můžete čekat vítězství v klubu, ve kterým hrajete poprvý v životě proti partě, která je tam jako doma. A když někdo nejdřív tápe a pak místo hraní zpívá „humorný“ text na melodii Včelky Máji, misto aktuálních hitů hraje až 30 let starý pecky, tak může vyhrávat co chce 😉 btw Ama není host, ale řádný člen Swamp Safari Family, doutníky kouřím relativně často, Vokokos je opravdu nejlepší česká dancehallová parta (i když je to možná částečně i tím, že zatím jediná 😉 New bamb je geniální riddim a domácí interpreti se mnohem jednodušeji podporují z cédéček. Jo a kupodivu se Lomesh stal manažerem Vokokosu i United Flavour 😀 čím to asi bude??? Kaya 😉Ve čtvrtek 17. února proběhl v klubu Cross clash mezi dvěma známýma partama na pražské reggae scéně, u kterých byl už léta vidět zásadní rozdíl v pojetí jamajského dancehallu. Vyzyvatelem bylo trio Dr. Kary, Liquid A a General Kryshpeen
aka Pro Soundsystem, které určitě znáte z jejich nedělních večírků v Paláci Akropolis. Proti nim stál Swamp Safari sound alias DJ Kaya z Rádia 1 a jamajský MC Vincent Richards ze Švihadla, kteří mají pro změnu pravidelné pátky v klubu U naftaře. V rámci tohoto clashe je doplnil do vyrovnaného počtu 3:3 africký DJ Ama, kterého můžete slyšet každý pátek v klubu Vagón.

Od začátku tedy bylo jasné, že to bude nářez, protože obě tria mají relativně hodně rozdílnou partu posluchačů. Rozdíly mezi nimi jsou nejen generační, ale hlavně ve způsobu, jakým reggae prezentují. Navíc Swamp Safari hrají z CDs, zatímco Pro Sound klasicky z vinylů. Všichni se proto těšili, kdo lépe přesvědčí návštěvníky o svých kvalitách a získá virtuální titul českého šampióna (dosud je dle známých clashů suverénní #1 Pro Sound, který dosud neprohrál jediný souboj).

Při vstupu do Crossu mně překvapilo, že přes čistě internetovou propagaci akce byl hlavní sál plný k prasknutí, a tak se i ve
vedlejší místnosti tlačila skoro další stovka diváků. Na začátku se rozhodlo, že začíná Pro Sound, ale úvodní kolo bez tématického omezení od nich znělo trochu nervózně. DJ Kaya ve své první desetiminutovce oponoval s doutníkem v ruce pár hitama, ale reakce publika nebyly i přes jeho světácký výraz nic moc.

Druhé kolo bylo věnováno písničkám pro zamilované! Pro Sound zpočátku překvapil hodně pomalou roots selekcí, ale desky střídal tak rychle, že za pár minut už hrál svižný dancehall. Za Swamp Safari zahrál tuto lover´s část clashe hostující DJ Ama, který předvedl luxusní set po kterém jsem si uvědomil, že oba soundy v tu chvíli mají vyrovnané šance na vítězství.

Třetí kolo mělo za téma ganja tunes, a tak Pro Sound v tu chvíli získal pevnou půdu pod nohama a sázel pecku za peckou. Získal tak lehce navrch nad Kayou, který na tu hromadu hitů neodpověděl zdaleka tak výrazně (že by málo kouřil? ;-).

Čtvrté kolo byl opět freestyle a ten u mě jednoznačně rozhodl o vítězi, protože Pro Sound zahráli super namíchanej set, který většinu diváků rozjásal. DJ Kaya hrál taky dobrý písničky, ale zdaleka ne tak našláplý taneční kousky a hlavně otravoval spoustu posluchačů svým neustále kvákajícím efektem…

Dub fi dub začali Dr. Kary s Kryshpeenem vlastní acapellou „Kájin z Bažin“, která rozesmála všechny přítomné a donutila Kayu, aby se poté nepříliš úspěšně obhájil. V tu chvíli už samozřejmě hrály pecky, které jsou speciálně textované pro clash! Obě strany se začali častovat narážkama, ale to ve finále vyznělo jednoznačně ve prospěch Pro Soundu, kteří zazpívali ještě jeden posměšný song „DJ Kaya“ s notoricky známou melodií z Včelky Májy. Publikum se chytalo smíchy za břicha, a tak nepomohlo ani Vincentovo hlášení, že to je rána pod pás, Swamp Safari reprezentuje „reggae university“ a nenechá se vytočit žádnýma nadávkama. Vysvětloval, že Pro Sound nemá, co pořádně hrát a tak jen zpívá hloupé písničky. Logicky to nikoho nepřesvědčilo, stejně tak, jako přetahování se o to, jestli je lepší hrát z vinylů nebo z CDs. Kaya přispěchal s tvrzením, že díky CD může pouštět i domácí pecky a zahrál „La Bamba“ od Hermakuti (dnes United Flava) a později překvapivě i pecku od Vokokos se slovy, že to je nejlepší dancehall band v Praze. Tomu se kluci z Pro Soundu jen smáli a odpověděli singlem „Hot“ od francouzských Big Famili, který byl vyprodukován na Žižkově. Kaya si navíc sám sobě zasadil smrtelnou ránu, když před poslední písničkou zazpíval „Já jsem DJ Kaya a mám vás rád…“, na kterou je spousta lidí vyloženě alergická.

Nepamatuji si už přesně konkrétní písničky velkého finále, ale jednoznačně se v něm rozhodlo, kdo je vítěz. Pro Sound získal definitivně trojnásobný big up od diváků, obhájil si svůj titul českých šampiónů a hlavně předvedl, jak se dělá clash s vtipem a zdravým nadhledem. Každopádně díky patří oběma stranám za jejich snahu, odvahu a vytrvalost. Respekt!

Lomesh