15. 4. 2004 – Polemic, Chancers – Ostrava (Fabric)

SKA music moc není u nás na Ostravsku slyšet, zvláště pokud se jedná o živou produkci. A protože už nás se Sefem nebavilo poslouchat reprodukované „Miej niź zero“ od Lady Pank, které hraje na každém rohu, ale pouze z bedny, tak nás potěšila nabídka hned dvou akcí v rytmu na druhou dobu — 15.4. to byli Polemic a Chancers ve Fabricu (další akce, na které jsem nebyl byla 16.4.2004 a to RASTA ESTA v Marley Clubu). Do Fabricu jsme dorazili v šest večer, ale bylo ještě zavřeno, tak jsme se v nedaleké knajpě šli posilnit. Seděli jsme tam asi do osmé a zdálo se nám, že vůbec nikdo nepřijde. V osm se před klubem tlačilo zhruba patnáct lidí a zdál ose nám, že akce buď není, nebo se zruší. Ihned po vstupu jsme za fakt lidové vstupné 80,-Kč usedli na plechové židle a do klubu se odněkud vřítilo strašné stádo lidí. Později jsme zjistili, že přijeli zájezdovými autobusy. Byli tu lidi i ze Slovenska a United Kingdom a určitě i odjinud. U baru stál DJ Kaya a pohyboval se tu i Fiala z Mňágy.
Ten taky uvedl celou akci a jako první pozval na pódium bratislavskou kapelku Polemic. Ti zahájili koncert instrumentální skladbou a pak už to do lidí pálili i se zpěvem. Přes „Hurikán“, kterým to začlo, „Škandál“, „Komplikovaná“ nebo „Jah Live“ se dostali k bodu, kdy představili svou novou zpěvačku Niku. Ta se uvedla nad míru dobře a zpěvem do kapelky perfektně zapadla v písních „Noc“ a „Gangster SKA“. Pak zase pódium opustila. Polemic dali taky trochu najíst punks, kterých tu bylo poskrovnu svojí ska-punkovou písní, a v pohodě se přenesli na konec svého vystoupení. Byl jsem pěkně unešený, spokojený a zpocený…přidávali ještě dvě věci. Sice nezahráli „Skank“, který lidi hodně chtěli, nicméně vztyčený prostředník v písní „Rudie“ adresovaný všem náckům byl taky dobrý. Super…dal jsem si pivo a horlivě čekal na the Chancers, které jsem naživo ještě neviděl.
Ti přišli zhruba po pů hodině, po nezbytné instalaci svého loga a ladění. Pak už přichvátali a rozjeli perfektní 2tone fest. Simon mě uchvátil od začátku. Ať už tím, jak pařil a hrál si s kšandama, ale taky angličtinou. Učím se to už bezmála osm let, ale nerozuměl jsem mu ani slovo, snad jen oi!, žižkov skins a fuck nazis :-)). No každopádně jsem byl u vytržení od začátku. Pravdou ale bylo, že teď to byli spíš skins, kdo pařil pod pódiem, a tak to byl odost často o hubu pro mně, který má 70 kg a 180 cm…. :-))) „Žižkov skins“, „Rudeboy paradise“, „Rub it easy“ a další věci si fakt říkaly o uznání, ale je pravda, že ke konci (as ito bylo únavou) už mi všechny splývaly. Každopádně Chancers si uznání zasloužili stejně tak jako Polemic.

Ještě bych se pak zmínil o tom, co se dělo pak. Probíhala tu totiž diskuse s kapalami, kritiky a dvěma moderátory, z nichž jeden, jak se později ukázalo, to měl v hlavě fakt vymetené. Ale pořádně. Nejdřív to začalo takovými klasickými kecy „Jak dlouho hrajete?“, „Jak jste vznikli?“ apod. Pak se ale někdo zeptal kritiků, co na to říkají. Jeden to zhodnotil ještě dost tak objektivně, jako že Polemic by si pozval na svatbu a Chancers na to, aby někomu ukázal, co je to SKA (tím nechci ,a on asitaky nechtěl, říct, kdo je lepší — spíš myslím, že šlo o to vyjádřit, že Chancers a Polemic hrajou rozdílně pojaté ska) Druhý kritik to měl ale asi v halvě jasné taky — Polemic jsou skvělí, Chancers jsou shit. Simon na protest se slovy shit a fuck opustil studio :-)) potlesk. Za chvíli se vrátil a debata mezitím pokračovala. Pak se ale někdo zeptal na módu a skins. Polemici jsou fakt pohodáři, ale když se podíváte na Chancers, musí vám být hned jasné co je to skinhead. Někdo mu vysvětlil jak asi tak vypadá skinhead, popřípadě rudeboy, ale následovala otázka: „Nepřipadá vám blbé nosit uniformu? Já jsem celý život dělal všechno proto, abych uniformu nosit nemusel..“ nato začala celkem bouřlivá diskuse na téma boneheads jsou takoví a vy se oblíkáte stejně. Mám pocit, že boneheadi a ti další sráči ukradli módu skins…no nic, to si asi pánové nepřečetli. Slovenský moderátor asi chtěl udělat ze Simona nácka, když se ptal — „Proč se oblíkáte jako „ti druzí“ skinheadi?“ To už jsme měli se Sefem dost…a vyvrcholilo to otázkou „A co vaše politická orientace?“..na to tenorsax ze Chancers :“To ne, to bychom tu byli dvě hodiny“ …oponuje Fiala:“Tak to zkrátíme do šesti minut“…nestalo se…slovák-moderátor nyní přesunul své soustředění na jiné místo a chtěl z Chancers udělat pro změnu extrémní komunistické demagogy…řvalo se, nadávalo se, skákalo se do řeči… Polemici jen tak seděli a nezúčastněně se smáli..pak nám řekli, ež by si měli dát jointa byli by všichni v pohodě…nakonec to někdo useknul asi po 45 minutách a pokračovalo se, jako by se nic nestalo…tak teda nějak skončila debata o ska, ve které nejčastější slova byla vyřvávané „marxismus a skinheads“….nic moc….vůbec to nebylo konstruktivní, ale to snad uvidíte v Ladí Neladí někdy v květnu, pokud to teda nesetříhají. A myslím, že střihač má hodně práce….

žijte SKA….


napsal PALO
převzato z: http://my-way.webz.cz/kon.htm