Reggae ethnic session IV., Žizníkov u České Lípy, 27. – 29. 6. 2003

Do areálu letošního Reggae etnic session jsem dorazil bohužel až v neděli (třetí a taky poslední den) po desátý hodině ráno. Cesta byla z České Lípy výborně značená, takže najít to pravé místo nebyl až tak velký problém. Navíc hodně lidí s krosnama na zádech opouštělo areál a ubírali se směrem na Českou Lípu. Jejich škoda, protože přišli o výborná vystoupení největších hvězd festivalu. Už na první pohled bylo znát, že tento rok se v Žízníkově pořádá mnohem větší festival, než v minulých letech. Jenom poznávací značky aut na přilehlém parkovišti napovídali, že o letošním festu věděli lidi v celé republice i v zahraničí. Podle některých zdrojů tu bylo více než PĚT tisíc lidí.Hned na začátku mě čekalo menší překvapení. Žízeň jak kráva, tak sem si šel koupit pivko-vystojím frontu a když už sahám po pivu, ozve se: „Máš bubáky?“ Nejdřív nechápu, ale za chvíli je to jasný-tady se neplatí českýma korunkama, ale bubákama (žetony, na který se musí vystát fronta, 1 bubák = 10 Kč). Asi po čtvrt hodině jsem se konečně dočkal a vychutnal si vyváženou chuť piva Gambrinus za dva bubáky. Kapely ještě nezačaly hrát, tak jsem se šel podívat po areálu. Kromě druhý scény, kde hráli DJ´s a MC´s, tam bylo plno stánků s oblečením (tričko s portrétem Che Guevary, fakt dobrý palestinský šátky nebo třeba ručně dělaný hadry z Nepálu), kino, čajovna Pod čajovým stromem (vypadal spíš jako dub), 5 míst s výčepem piva, nezbytné chemické záchodky a poradna DROP IN, kde rozdávali prezervativy zdarma. Pro věčně hladové pořadatelé připravili dvě jídelny – kromě klasických klobás a hamburgerů i menu gril. Pro nás, co masíčko moc nemusíme, byla jako stvořená vege kuchyně-kuskus se zelím, zapečenáč nebo třeba fazolky. Všechno za celkem přijatelný ceny (od tří do pěti bubu).

Na pódiu se nejdřív objevily dvě břišní tanečnice. Byly to celkem fajn, ale po deseti minutách už to pomalu začínalo být stereotypní. Jako první se pak ukázali Swamp Safari Sound System-DJ Kaya (Žižkov) a DJ Vincent (Jamajka, také člen Dub-O-Net) a vůbec nešetřili jamajskými rytmy. Potom začala hrát pro mě zatím neznámá kapelka Gaia Mesiah. Sestava tří holek a dvou chlapíků dokázala roztancovat většinu přece jen už dost unavených lidí z předchozích dní a hlavně nocí. Výbornej zvuk, neotřelý melodie, místama pořádnej nářez a ještě se bylo na co dívat — fakt pohoda, všem doporučuju si tuhle partičku někdy poslechnout. Po nich se představili Dub-O-Net – jejich reggae spojené s prvky taneční hudby pořádně nažhavilo lidi, který už čekali na „hvězdy“ letošního festu — Polemic a Švihadlo. Jedna slečna se dokonce tak odvázala, že její tanec nápadně připomínal zběsilou černošku.

Ve čtyři hodiny nastoupili konečně Polemic. Před pódiem bylo z ničeho nic narváno, vůbec nevím, kde se tolik lidí najednou vzalo. Jejich vystoupení bylo standardně výtečný, během 1 a ½ hodiny zahráli všechny hitovky a publikum si totálně získali. Všichni si společně zazpívali „Ona je ťažká, no totó, ó o“. A když na závěr přidali punkovou vypalovačku, lidi je nechtěli pustit z pódia. Na úplný konec dali reggae „Tak ahoj“, ale později se ukázalo, že se s letošním festem  neloučí definitivně.

Posledním hudebním bonbónkem byla česko-jamajská kapelka Švihadlo. Hned na začátku svýho vystoupení pozvali na pódium Polemic a společně zahráli skvělou věc „Reggae a ska-to je naše láska“. Pak už pokračovali sami a svým regéčkem bez problémů roztancovali snad všechny přihlížející lidičky. Byla to show se vším všudy a bez přehánění skutečný vrchol celého třídenního festivalu. Definitivně posledním songem byla dnes už kultovní záležitost „Zelený list“ a co že je tím myšleno pak názorně předvádělo několik skupinek rastamanů roztroušených po areálu.

Letošní fest se tedy opravdu vydařil. Počasí přálo (někdy až moc), pivko bylo, něco k jídlu taky, muzika výborná, jenom jedna věc  kazila dojem a to nejen mně-všude přítomný PRACH, přes který občas málem nebylo vidět, co se děje nahoře na pódiu. Ještě asi tři dny jsem ho cítil v nose. Jinak musím pořadatelům jenom blahopřát za bezchybně zorganizovanou akcičku, která udělala z Český Lípy konečně pořádné festivalové město.

STOP RACISM!

FUCK OFF NAZI!


převzato z:  http://maxi.webzdarma.cz/pameti.htm#11