HISTORIE

Něco málo o nás ….
…. a taky trochu o dávné historii českých reggae parties

Kaya (Žižkov) a Vincent (Jamajka) se poprvé setkali v červnu 1989 na Open Air Reggae Festu v Lesním divadle v Řevnicích nedaleko Prahy. V té době ani jeden z nich nebyl DJ a pravděpodobně ani jeden z nich netušil jak to jednou dopadne. Kaya byl zpěvákem reggae a ska kapely AMARILLO a Vincent, čerstvě přijatý student ČVUT, byl moderátorem (MC) festivalu.

Krátce po té Vincent nastoupil ke skupině ŠVIHADLO, ve které působil 26 let do jara 2015. Společně s dalším, také bývalým členem Švihadla, Jirkou Šimsou (dnes Milec čaje), začali hned po revoluci pražskému publiku předvádět pravou jamajskou diskotéku. Šimsa coby SELECTOR pouštěl desky a DJ Vincent pouštěnou hudbu „řádně“ komentoval. Mimochodem, Jirka Šimsa a Tomáš Toula (DJ DOUBLE T) jsou historicky prvními českými pouštěči reggae.

Tady si dovolím odbočku. Na rozdíl od u nás ustálených pojmů převzatých z hip hopu, na Jamajce je SELECTOR ten, který vybírá hudbu, a kterému se u nás říká DJ a DJ je ten, kterému se u nás říká MC a MC je ten, který uvádí na pódium jednotlivé učinkující. Trochu zmatek, že. No nic, konec odbočky.

Reggae diskotéky se na přelomu let 1989 a 1990 přesunuly z KD Spořilov do D klubu na Vinohradech. Se vznikem občanského sdružení Reggae klub se zvýšila četnost parties a na scéně se objevili noví selektoři, jejichž jména vám snad něco řeknou: Martin Tankwey (BABALET), Bourama Badji (HYPNOTIX, (BABALET), Jirka Charypar (BABALETŠVIHADLO), Strýček Míša (RADIO 1) a v neposlední řadě i DJ Kaya (RADIO 1), nyní již bez Amarilla, které skončilo kdesi v propadlišti dějin.

Kaya s Vincentem se potkávali v různých klubech a na různých pódiích a několik let si víceméně konkurovali. Vše se změnilo v lednu 1998, kdy Kaya pozval Vincenta jako stálého hosta do svých rezidentních čtvrtečních nocí v klubu SWAMP na Smíchově. Přibližně po roce společného hraní začali používat název Jamaica Swamp Safari Sound System pro akce mimo klub Swamp, a to především proto, aby upozornili své fanoušky na to, že hrají taky někde jinde, ale že jsou to stále jedni a titíž DJs (tedy vlasně Selectors 😉).

Název sound systemu je odvozen od jména již zmíněného klubu Swamp (btw později Le Mirage – Újezd, dnes se jmenuje Nightmare Prague horror bar), ale zároveň také od jamajské aligátoří zoo, která je k vidění i v jednom z filmů s Jamesem Bondem (tuším, že je to Žít a nechat zemřít), a která se jmenuje Swaby’s Jamaica Swamp Safari. Najdete ji mezi Ocho Rios a Montego Bay (Kaya jel několikrát kolem, no, Vincent vlastně taky 😛). Zkrácení názvu na SWAMP SAFARI SOUND SYSTEM přišlo tak nějak časem samo.

V té době členy SWAMP SAFARI CREW byli Kaya, Mighty RD a Vincent (kromě Švihadla je ještě také členem skupiny Dub-O-Net) a speciálními hosty Jah T z Mnichova a původem z Mali DJ Ama a.k.a 12Play. Kromě toho pod záštitou Vincenta a Kayi vznikla někdy kolem roku 2000 skupina selektorů SWAMP SAFARI FAMILY, něco jako hokejová farma. Členy byli dámy Martina (posléze řádná členka SSSS, ale teď již delší dobu nepouští) a Kordula (ta už taky nehraje) a DJ K-Kamil (momentálně žije převážně v Ústí nad Labem a je znám spíš pod jménem Gunnie a hlavně jako bubeník). Čas od času je můžete potkat nejen na akcích SWAMP SAFARI. V prvních letech nového milénia na větších parties doplňovali SWAMP SAFARI ještě tanečnice Jana a Tereza a tanečník Eda a nepostradatelným členem SWAMP SAFARI CREW byl též řidič, logistik a později zcela rovnoprávný selector, Hroutil.

V letech 2005 – 2013 vystupovala Swamp Safari Crew ve složení: KayaVincentHroutil a Hopi a občas i se speciálními hosty: další mnichovskou akvizicí, selectorem Woodie, zpěvačkou Lady Black a selectorem z Buštěhradu Oran-Jah-Da.

Kaya, Bobo, Hopi, Hroutil @ Jarní Sázavafest v Abatonu

V letech 2014 – 2020 jsme hráli my tři veteráni Kaya, Vincent a nezapomenutelný one & only Selecta Hroutil, který nás po dvaceti letech nezměrně dobré práce, 8. ledna 2021, zcela náhle a nečekaně opustil a odešel do reggae nebe…  🙁

Bobo, Hroutil a Kaya @ Muffin festival 2015

Členové SWAMP SAFARI vlastní více než 4500 originálních CDs (už dávno jsme je přestali počítat) především s jamajskou hudbou počínaje ska, přes blue beat, rocksteady, roots reggae, dancehall, lover’s rock, ragga, bogle apod., také s hudbou africkou: yu yu, soukous, jive, chimurenga atd. i s karibskou a latinsko-americkou: soca, salsa, rumba, samba, cha cha cha, calypso apod. a nějaký ten hip hop a r&b se také najde. Od července 2002 disponuje SWAMP SAFARI CREW  celkem slušnou DJ konzolí: 5 přehrávačů Omnitronic DJS-1100 Scratch Workstation, mix pult Rodec MX 180 MK III, multiefekt Korg Kaoss Mixer II, mix pult Omnitronic PM-660 PRO a 2 klasické mikrofony Shure SM 58. V případě, že jsou klub nebo festivalová stage vybaveny projekční technikou, můžeme doprovázet naší show promítáním jamajských hraných filmů, videoklipů nebo koncertů (více než 50 titulů na originálních nosičích DVD nebo VHS).

Od září 2013 nejčastěji používáme multifunkční kontroler Pioneer XDJ-R1.

SWAMP SAFARI SOUND SYSTEM vystupuje pravidelně v pražských klubech a občas také v Brně, Ostravě, Plzni, Ústí nad Labem, Chrudimi, Nymburce, Pardubicích, Hradci Králové, Dvoře Králové, Mariánských Lázních a dalších městech (řádově stovky vystoupení). Zahraniční zkušenosti má z klubů např. ve Vídni (AT) nebo Rotterdamu (NL) a hraje i na festivalech např. Reggae Ethnic Session (2001 – 2003, 2009), Reggae Meeting (2003, 2005, 2007, 2008), Uprising Festival – Bratislava (SK), Pohoda – Trenčín (SK) (2002), Open Air Field (2001), Sázava Fest (jarní i letní 2004 – 2006, podzimní 2005, 2006, jarní 2007 a 2009), Go Planet Roxy (2003), Bob Marley Forever (2003, 2004), Urban Rapublic (2005, 2006), Unite Fest (2005), Mighty Sounds (2005 – 2013), Mezi ploty (2008, 2009), Colours of Ostrava (2009), Muffin Open Air (2009, 2013 – 2015) atd. atd…

Jsme pyšní na to, že jsme vystupovali i s reggae hvězdami nejvyšší světové kategorie, jako např. Burning SpearBlack UhuruLucianoMad ProfessorBushmanAnthony B.Derrick MorganHorace Andy ……

A ještě také: V letech 2007 – 2009 měl Vincent svojí dvoustranu Jamrock v časopise Rock & Pop. Kaya byl od roku 2006 do roku 2017 garantem sekce Ska & Reggae v Akademii populární hudby (to jsou ti, co udělují Anděly) a od roku 2009 zasedal jako zástupce České republiky v porotě European Reggae Contest.

…. a pokud nás pozvete, můžeme hrát i u vás!!!!!

Bobo & Kaya = Swamp Safari Crew 2021 – ???

text © DJ Kaya , leden 2002 – říjen 2022